CICADA4CE (INTERREG Central Europe)

Projekt Be Ready (UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and Mestá čoraz viac čelia negatívnym vplyvom klimatických zmien a snažia sa prispôsobiť. Ich adaptačné stratégie však často nefungujú podľa plánu, pretože občania a zainteresované strany nie sú dostatočne zapojení do ich rozvoja. Projekt CICADA4CE (Efficiency of the ClImate Change ADAptation management by integration of ecosystem services and smart social approaches in Central European cities) pomáha mestám navrhovať efektívne politiky v oblasti zmeny klímy založené na koncepte prispôsobenia sa potrebám lokálnych ekosystémov a komunitám. Partneri spolu s občanmi a ďalšími zainteresovanými stranami vytvárajú akčné plány v mestských laboratóriách (Living Labs) v piatich pilotných mestách. Aby sa zabezpečila aktívna účasť a spoločná akcia, partneri sa tiež zameriavajú na zvyšovanie kapacít všetky zainteresovaných strán so zameraním sa na procesy adaptácie na zmenu klímy.

Cieľom projektu Be Ready je poskytnúť miestnym a regionálnym orgánom výskumné, hodnotiace a prevádzkové nástroje na lepšie pochopenie mestských tepelných ostrovov, jeho hnacích síl a účinkov; spoluvytvárať, Cieľom projektu CICADA4CE je podporovať praktickú implementáciu komplexných prístupov pri zvyšovaní svojej klimatickej odolnosti a efektívnosti mobilizáciou ekologických a sociálny potenciál na uplatnenie rôznych riešení adaptácie na zmenu klímy vo forme integrácie technických, environmentálných a sociálnych inovácií, ktorých výsledkom sú dlhodobé procesy participácie podporí prevzatie zodpovednosti občanov za prispôsobenie sa zmene klímy vo vybraných mestách strednej Európy.

https://www.interreg-central.eu/projects/cicada4ce/?tab=home


Be Ready (INTERREG Danube)

Projekt Be Ready (UrBan hEat islands REsilience, prepAreDness and mitigation strategy) sa zameriava na budovanie kapacít v oblasti klimatických zmien v podunajskej oblasti, pričom zohľadňuje prístupy založené na ekosystémoch. Spoločnou výzvou, ktorú treba riešiť, sú mestské tepelné ostrovy (UHI). Nedávne bezprecedentné vlny horúčav demonštrujú akútnu potrebu posilniť pripravenosť a adaptačnú schopnosť spoločnosti vyrovnať sa s dopadmi zmeny klímy a podporiť odolnosť na úrovni mesta.

Cieľom projektu Be Ready je poskytnúť miestnym a regionálnym orgánom výskumné, hodnotiace a prevádzkové nástroje na lepšie pochopenie mestských tepelných ostrovov, jeho hnacích síl a účinkov; spoluvytvárať, testovať a overovať spoločne vyvinuté riešenia na zmiernenie účinkov mestských tepelných ostrovov; a podporovať partnerské mestá pri vytváraní a prijímaní akčných plánov na zvýšenie odolnosti voči účinkom mestských tepelných ostrovov UHI s konkrétnymi aktivitami na podporu zelených, modrých alebo bielych opatrení.


MOBILITIES4EU(Horizon Europe)

Cieľom Európskej zelenej dohody je dosiahnuť, aby bola Európa do roku 2050 klimaticky neutrálna. Mestá tvoria hlavný podiel emisií, a preto majú veľký vplyv na dosiahnutie ambiciózneho európskeho cieľa. Ich cesta ku klimatickej neutralite môže zabezpečiť vedľajšie výhody, ako je zníženie znečistenia ovzdušia a hluku, zlepšenie zdravia a pohody a znížené mestské environmentálne stopy. V rámci misie Európskej komisie Climate-Neutral and Smart Cities sa 112 európskych miest zaviazalo dosiahnuť klimatickú neutralitu oveľa skôr: do roku 2030. Doprava je kľúčovým aspektom tejto cesty, keďže je druhým najväčším prispievateľom k emisiám skleníkových plynov. a predstavujú viac ako 30 % celkovej spotreby energie.
MOBILITIES for EU demonštruje inovatívne riešenia mestskej mobility, ktoré môžu urýchliť transformáciu sektora mestskej dopravy, pričom ako ústredné témy na dosiahnutie tohto cieľa zahŕňa elektrifikáciu, automatizáciu a konektivitu. Jadrom projektu je sedem európskych miest, z ktorých väčšina sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2030 v rámci 112 misijných miest.

Dve vedúce mestá, Madrid (Španielsko) a Drážďany (Nemecko), demonštrujú účinnosť 27 inovatívnych riešení mobility v jedenástich pilotných akciách. Týchto 27 riešení sa zaoberá inováciami vo vozidlách aj v celkovej infraštruktúre. Príkladom sú autonómne e-busy strednej veľkosti na prepravu približne 20 osôb alebo vývoj decentralizovaného dátového ekosystému suverénnej mobility pre automatizovanú jazdu. Ukážka zahŕňa fázu návrhu, nasadenie riešení a ich vyhodnotenie s cieľom posúdiť ich vplyv a relevantnosť pre budúce rozširovanie a replikáciu.
Päť replikačných miest – Ioannina (Grécko), Trenčín (Slovensko), Espoo (Fínsko), Gdansk (Poľsko) a Sarajevo (Bosna a Hercegovina) – má v úmysle replikovať procesy vedúcich miest a navrhnúť vlastné úpravy pre testované riešenia.

Implementácia nových riešení mestskej mobility môže byť účinná len vtedy, ak budú spĺňať potreby obyvateľov miest a iných miestnych zainteresovaných strán. Laboratóriá mestskej dopravy (UT-Labs), ktoré zahŕňajú tieto zainteresované strany, sú preto zriadené vo všetkých siedmich projektových mestách a zohrávajú v projekte dôležitú úlohu. Laboratóriá sú integrované vo všetkých fázach projektu, najmä v spoločnom navrhovaní pilotných aktivít a pri plánovaní aktivít na zvýšenie veľkosti a replikácie po skončení obdobia projektu.

https://mobilities-for.eu/


Making City (Horizon 2020)

MAKING-CITY, nový rozsiahly demonštračný projekt financovaný výskumným a inovačným programom EÚ Horizont 2020, má svoje úvodné stretnutie 13. – 14. decembra v španielskom Valladolide. Tento 60-mesačný projekt H2020 s rozpočtom 20 miliónov eur, ktorý zhromažďuje 34 partnerov z 9 krajín, má za cieľ riešiť a demonštrovať transformáciu mestského energetického systému smerom k nízkouhlíkovým mestám podľa koncepcie Positive Energy District (PED).

https://makingcity.eu/


standard logo - light green ink-BIG

SaveGREEN (Interreg DTP)

Projekt SaveGREEN sa zameriava na riešenie kľúčovej témy ochrany ekologických koridorov v Karpatoch a ďalších horských oblastiach v povodí Dunaja.

Migračné koridory sú v súčasnosti ohrozené nedostatočným a neadekvátnym plánovaním hospodárskeho rozvoja. Lineárna dopravná infraštruktúra, rozvoj miest, intenzívne poľnohospodárstvo, lesnícke a vodohospodárske postupy, často narušujú migračné koridory, spôsobujú dopravné nehody, znižujú reprodukčnú úspešnosť kľúčových druhov a efektívnosť ekosystémových služieb, od ktorých sme všetci závislí.

https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/savegreen


TB LAB (INTERREG SK-HU)

Hospodársky rast a rozvoj mestských aglomerácií Bratislavy a Győru v posledných desaťročiach prekračuje štátne hranice. Ovplyvňuje tak aj prírodné prostredie na oboch stranách hranice. Susediace oblasti Žitný ostrov (Csallóköz) na Slovensku a Szigetköz (Malý Žitný ostrov) v Maďarsku majú veľký význam z hľadiska ochrany prírody a eko-turistiky. Obe strany prihraničnej oblasti sú bohaté na prírodné, kultúrne a krajinné bohatstvo. Podobné však majú nielen hodnoty, ale aj problémy. Niektoré súvisia s vodným hospodárstvom a udržateľným využívaním prírodných zdrojov, iné s rozvojom miest a obcí v suburbánnom priestore a s kvalitou mestského prostredia.

http://tplab.lechnerkozpont.hu/sk