V rámci ERASMUS+ mobility som sa na jeseň 2024 dva krát zúčastnila pobytu na univerzite Politechnika Gdanska, Poľsko. Hlavným cieľom bolo zúčastniť sa pedagogického procesu na Fakulte architektúry, konkrétne Katedre urbanizmu a regionálneho plánovania. Súčasťou pobytu boli aj stretnutia nielen s pedagógmi, ale aj vedecko-výskumnými pracovníkmi, s ktorými sme riešili aktuálne témy a výzvy v priestorovom plánovaní a ich implementácie ako do výučby, tak i do výskumu. V septembri sa mi dokonca podarilo stretnúť sa s novo menovaným dekanom Fakulty architektúry, profesorom Jakubom Szczepanskim, ktorý na tomto poste vystriedal profesorku Lucynu Nyku, ktorá viedla fakultu dve funkčné obdobia.

Obr. č. 1: Oficiálne privítanie novým dekanom Fakulty architektúry na Politechnika Gdanska prof. Jakubom Szczepanskim
Obr. č. 2: Stretnutie s bývalou dekankou Fakulty architektúry na Politechnika Gdanska prof. Lucynou Nykou a súčasným dekanom prof. Jakubom Szczepanskim na hosťujúcej prednáške Denisa Pieprza

Počas môjho pôsobenia som mala možnosť zúčastniť sa výučby študentov na všetkých troch úrovniach vysokoškolského vzdelávania; bakalárskeho, magisterského a doktorandského. Na bakalárskom stupni som spolupôsobila na predmete “Urban Design I (composition)”, ktorý je pod vedením dr. Anny Rubczak. So študentmi prebiehala diskusia o vytvorených kompozičných modeloch, ktoré si priamo na hodine dotvárali ďalšími prvkami v požadovaných mierkach tak, aby vytvárali miesta s kvalitnou kompozíciou, či už pri vytváraní uličných priestorov alebo námestí. Dbalo sa na správnu interpretáciu a pomery jednotlivých kompozičných prvkov ako sú dominanta, akcent, gradácia, pomery, vzťahové väzby, vzdialenosť, mierka, atď.

Obr. 3-5: Ukážky študentských prác na predmete Urbanistická kompozícia pod vedením dr. Anny Rubczak (obr. č. 3 v strede)

Na predmete vyučovanom v magisterskom stupni štúdia “Projekt architektoniczo-urbanistyczny I”, ktorý je pod vedením doc. Doroty Karmlowskej-Zaluskej a prof. Lucyny Nyky sa dbá najmä na prepojenie urbanistických a architektonických kvalít priestoru na vybranom území. Študenti sa v tomto semestri zamerali predovšetkým na územie univerzitného kampusu a preriešenie hlavných tokov v území s dôrazom na doposiaľ nevyužívané priestory. Konzultácie prebiehali na individuálnej úrovni a v danom týždni sa zameriavali na vytvorenie konceptu a loga pre svoje návrhy.

Obr. 6-7: Ukážky študentských prác na predmete Urbanistická kompozícia pod vedením doc. Doroty Karmlowskej-Zaluskej a prof. Lucyny Nyky. Študenti používajú pri konzultáciách rôzne komunikačné prostriedky ako sú podkladové mapy, duplex so skicami, 3D model riešeného územia, tablet.

Súčasťou mobility boli aj exkurzie do terénu so študentmi doktorandského štúdia, ktoré boli prepojené s výučbou a diskusiou na vybrané témy regenerácie brownfieldov v mestskej štruktúre. Zamerali sme sa predovšetkým na dve príkladové územia; regeneráciu brownfieldov v starom meste v dotyku s riekou Motlavou a územím bývalých kasární Garnison. Rozoberali sme zmenu zloženia obyvateľstva v daných územiach, ako aj dopad na miestnu ekonomiku.

Počas môjho pobytu som bola pozvaná architektom Bartoszom Macikowskim do Izby architektow, kde sme sa rozprávali o celoživotnom vzdelávaní architektov a aktuálnym výzvam, ktorým v súčasnosti čelia. Ide predovšetkým o hodnotu ich práce, z čoho vyplýva nutnosť základných znalostí z manažmentu pri práci ako aj pri financiách, čo v súčasnosti pri výučbe na vysokej škole absentuje, ale naopak v praxi je veľmi žiadúce.

Obr. č. 8: S architektom Bartoszom Macikowskim na streche budovy, kde sídli Izba architektow, s výhľadom na najznámejšiu pešiu ulicu v Gdansku, Ulica Dluga

V závere pobytu som bola pozvaná prof. Piotrom Lorensom, ktorý je vedúcim Katedry urbanizmu a regionálneho plánovania na Fakulte architektúry na PL Gdansk, zároveň je aj hlavným architektom mesta Gdansk) a prof. Jakubom Szczepanskim, dekanom Fakulty architektúry PL Gdansk, na konferenciu “Architektura Metropolii”. Konferencie som sa zúčastnila ako poslucháč, tak aj ako rečník. Mala som možnosť zoznámiť sa s prednášajúcimi expertmi s celého sveta. Veľmi ma potešilo, keď sa mi podarilo dvoch rečníkov zarezervovať na prednášky aj pre našich študentov v online forme. Predstavila som sa s prednáškou na tému „New architectural face of Bratislava“, ktorá zaujala mnohých zúčastnených, keďže väčšina z nich v Bratislave už bola. Zamerala som sa predovšetkým na budovy, ktoré vyrástli na území „nového downtownu“ Bratislavy a začali významným spôsobom meniť panorámu mesta.  

Obr. č. 9-10: Prezentácia prednášky „New architectural face of Bratislava“ na konferencii „Architektura Metropolii“