Študenti prvého a druhého stupňa študijného odboru Priestorové plánovanie sa zúčastnili v dňoch 20.-25.10.2024 ďalšieho ročníka tematického študentského workshop Positive energy district v Belehrade a Novom Sade. Po úspešných ročníkoch na Slovensku 2022 (Bratislava a Trenčín) a v Rakúsku (Viedeň a St.Poelten) sa partneri projektu stretli tentokrát v Srbsku. Prvé dva dni v Belehrade boli venované teoretickým vstupom a potom sa účastníci presunuli do Nového Sadu, hlavného mesta srbskej Vojvodiny. Rozdelení do 3-4 členných skupín mali za úlohu analyzovať a navrhnúť udržateľnú energetickú stratégiu pre vybrané územie. Práca v malých teamoch priniesla zaujímavé interakcie a mnoho podnetov pre samostatný výskum.

Medzi hlavné ciele iniciatívy patrí prenos poznatkov a osvedčených postupov medzi akademickými inštitúciami v Rakúsku, na Slovensku a Srbsku, najmä medzi kľúčovými inštitúciami TU Wien, STU Bratislava a University of Belgrade. Táto osvedčená spolupráca je dynamickou platformou na zdieľanie odborných znalostí a podporu medzikultúrneho a regionálneho porozumenia.

Workshop bol podporený programom Erasmus+ Blended Intensive Programme, ktorý Ústav manažmentu STU a pracovisko Spectra CE EU organizovali po prvýkrát v roku 2022 ako prvá súčasť STU.

Kľúčové zložky projektu zahŕňajú hĺbkové skúmanie úspešných stratégií energetickej transformácie a jednotlivých projektov a mestských a vidieckych intervencií s dôrazom na integráciu zelených technológií a zabezpečenie sociálnej rovnosti v procese transformácie. Medzinárodná spolupráca študentov počas semestra na online stretnutiach ako aj krátka intenzína spolupráca bv teréne poskytuje jedinečnú príležitosť pre ďalšiu generáciu odborníkov zapojiť sa do praktického vzdelávania a kultúrnej výmeny.

V oboch mestách (Belehrad a Novi Sad) sme absolvovali  zaujímavé exkurzie, venované novým rozvojovým projektom ale aj miestam, kde transformácia neprebieha celkom podľa očakávania. Workshop v Novom Sade slúžil ako vynikajúca príležistosť pre brainstorming zúčastnených , riešenie problémov a vývoj inovatívnych riešení výziev energetickej transformácie. Cenným príspevkom boli aj prezentácie a konzultácie miestnych odborníkov na priestorový rozvoj z Belehradu a Nového Sadu.

V konečnom dôsledku sa tento projekt snaží vytvoriť trvalú platformu na výmenu skúseností z oblasti energetickej transformácie a otvára zaujímavé fórum pre debatu o ekologicky spravodlivej budúcnosti Európy.